povlečení

Důležitost správného povlečení pro zdravý spánek

Znáte ten pocit, který zažíváte v noci, když se všechno daří, když právě usínáte a cítíte, jak vás peřiny hladí po kůži? Přesně o tom mluvím. Je to dobrý pocit… ne, je to skvělý pocit. Něco, co mnoho lidí považuje za samozřejmost, protože si neuvědomují, jak důležité je povlečení pro zdravý spánek. Všichni se obětujeme pro své zdraví a pohodu – proto jsme pro vás napsali tento článek o důležitosti povlečení, pro kvalitní spánek. 

Jak vybrat povlečení pro zdravý spánek

Brání vám vaše ložní prádlo v dobrém spánku? Zde je návod, jak se ujistit, že tomu tak není.

Nejprve se zaměřte na počet vláken v povlečení. Počet vláken označuje počet vláken na jednom čtverečním centimetru látky a zpravidla platí, že čím vyšší číslo, tím lépe. To sice nezaručuje měkkost, ale naznačuje, že povlečení bylo utkáno pevně, a proto je méně pravděpodobné, že se na něm budou vyskytovat uvolněné nitě nebo záseky. Stejně tak počet vláken udává také trvanlivost; kvalitní povlečení vydrží mnoho praní a stále bude vypadat jako nové. Většině lidí by měl stačit počet vláken v rozmezí 200 až 400; cokoli nad tuto hodnotu by mohlo být přehnané.

Dalším faktorem při výběru ložního prádla, který vám pomůže dobře se vyspat, je materiál. Bavlna je vždy sázkou na jistotu – dobře propouští vzduch a je odolná, aniž by byla příliš drsná k pokožce. Další výbornou volbou je hedvábí, které má přirozené vlastnosti regulovat teplotu; když je venku teplo, je chladivé a když je zima, hřeje. Tyto vlastnosti vyplývají ze skutečnosti, že hedvábné vlákno je tvořeno bílkovinami, které dokáží udržet vlhkost a zároveň zůstat suché na dotek – ideální pro lidi, kteří jsou náchylní k nočním teplotám.

Jak pečovat o povlečení a mít kvalitní spánek

Nic vám nepomůže lépe se vyspat, než se cítit svěží a připravení na nový den. Abyste se však mohli pořádně vyspat, potřebujete pohodlné a čisté lůžkoviny. Zde je několik tipů, jak si udržet svěží pocit z lůžkovin.

  • Dodržujte pokyny k praní
    Různé tkaniny mají různé potřeby a je důležité dodržovat pokyny uvedené na štítku pro péči o lůžkoviny, aby vám vydržely co nejdéle. Pokud nevíte, s jakým typem tkaniny pracujete, otestujte ji tak, že na malé ploše otřete vlhkou bílou papírovou utěrku. Pokud se barva přenese na ručník, je tkanina považována za „pouze pro chemické čištění“.
  • Často perte
    Nejenže mnoho lidí denně vylučuje kožní buňky – potíme se také v noci! Čím častěji budete lůžkoviny prát, tím čistší budou. Povlečení by se mělo prát jednou týdně nebo každý druhý týden, zatímco větší kusy, jako jsou například přikrývky, lze prát přibližně dvakrát ročně nebo jednou za šest měsíců při nenáročném používání.
  • Perte v horké vodě
    Horká voda zničí více zárodků a bakterií než samotná studená voda, takže pokud se neobáváte sražení nebo vyblednutí, perte povlečení v horké vodě (a vynechejte změkčovač tkanin) a použijte nejlepší automatické pračky

Závěr

Jak vidíte, význam povlečení, které si vyberete do své postele, zdaleka nespočívá jen v estetice. Pokud hledáte kvalitnější povlečení, které je pohodlné a odolné, vyplatí se věnovat na jeho nákup trochu více peněz. Nejenže si užijete skvělý design a vlastnosti, které tato vysoce kvalitní prostěradla poskytují, ale budete mít klid na duši, protože budete vědět, že si dopřáváte ten nejlepší možný noční odpočinek.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *